2020’de dünyayı değiştirecek
teknoloji trendleri

Her yıl olduğu gibi 2020’de de yeni teknolojiler, hayatımıza yeni yenilikler getirecek ve bambaşka şeyler konuşmaya başlayacağız. Mobil anlamda, iş anlamında ve daha bir çok farklı kategoride karşımıza çıkmasını beklediğimiz en önemli teknolojik yenilikleri sizler için listeledik. 2020’de hayata geçmesi beklenen ve dünyayı değiştirmesi muhtemel olan teknolojiler!

Geride bıraktığımız koskoca bir yılda birbirinden farklı teknolojiler hayatımıza girdi ve bunları kullanmaya başladık. Şimdi önümüze bakmanın ve gelecek yeni nesil teknolojileri düşünerek heyecanlanmamız gereken zaman. Bu nedenle 2020’de beklediğimiz, hayatımızı kolaylaştıracak ve dünyada büyük bir etki bırakması muhtemel teknolojileri sizin için derledik.

5G 

2020’ye girmeden temelleri atılan 5G teknolojisi için birbirinden farklı bir sürü dev teknoloji firması çalışıyor.Dünyanın en büyük teknoloji devleri, şimdiden piyasaya sundukları telefonlarda 5G teknolojisini kullanmaya başladılar bile. 5G teknolojisi 2020’de global bir şekilde kullanılmaya başlayacak. Çok daha efektif, hızlı ve stabil bir 5G 2020’de bizlerle olacak.

Yapay zeka 

Bir kaç senedir akıllı cep telefonlarında da kullanılmaya başlanan yapay zeka teknolojisi, telefonlardan çok daha büyük alanları kapsayan bir teknoloji. Şu an için ufak ufak temelleri atılan projeler 2020 yılında büyük fizlizler açan projeler olarak karşımıza çıkacak. Bunlara örnek olarak, telefondan bir bitkinin fotoğrafını çektiğimiz zaman yapay zeka sayesinde hangi hastalığa yakalandığını şu an öğrenebiliyoruz. Bunun ilerleyen seviyelerinde insanlar için kullanılabilir hale de gelecektir.

Wi-Fi 6 

Ev ve ofis ortamları için, daha güçlü, daha güvenilir ve daha hızlı bağlantı desteği sunacak. Bu teknoloji 2020 yılında hayatımıza girecek. Wi-Fi 6 ile Wi-Fi 5’in 3 katı kadar yüksek indirme hızlarına ulaşabileceğiz. Dağıtıcıya bağlanan cihaz sayısı artacak ve çok daha hızlı veri akışı sağlanabilecek.

Sanal asistanlar 

Her geçen gün kullanım özellikleri artan sanal asistanlar, daha güvenli ve akıcı hale gelerek çok daha fazla insan tarafından kullanılmaya başlanacak. Şu anda bile bir çok kişi kullandıkları cep telefonları ya da evlerine aldıkları sesi asistanlar sayesinde bazı işlerini çok daha kolay hale getirdiler. Hatta Geçtiğimiz aylarda bir haberimizde Amazon’un sesli asistanı Eccho bir cinayetin aydınlatılmasında önemli bir rol oynamıştı.

Genişletilmiş gerçeklik – XR 

Sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve karma gerçekliğin birleştirilmesi ile ortaya çıkan genişletilmiş gerçeklik, 2020 yılında kendini iyice ortaya çıkaracak.Çok daha fazla eğlence, çok daha fazla heyecan anlamına gelen genişletilmiş gerçeklik için önümüzdeki seneyi beklememiz gerekiyor.

Otonom araçlar 

Sürücüsüz araçların yavaş yavaş ortaya çıktığını, fakat halen daha test aşamasında olduklarını belirtelim. 2020 ile birlikte bu testlerin bitip, araçların son sürümlerinin ortaya çıkması bekleniyor. Bu konuyla ilgili olarak Apple, BMW, Tesla, Ford, General Motor, Google ve Samsung gibi markaların çalıştıklarını belirtelim.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/galeri/2020de-dunyayi-degistirecek-teknoloji-trendleri-6109622/1