Netflix hareketlerinizden haberdar olmak istiyor!

Kısa süre içerisinde ülkemizde oldukça popüler hale gelen ve sosyal medya hesaplarından Türkiye’ye özgü paylaşımlar yaparak kullanıcıların beğenisini kazanmayı başaran Netflix diğer servisler ile benzer şekilde birçok veri topluyor.

Daha önce izlediğiniz içerikler ve yaptığınız aramalar dikkate alınarak öneriler sunulurken, Netflix hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Zira, bazı Android kullanıcılarından fiziksel aktivite verileri talep edilmeye başlandı.

Netflix fiziksel aktivite verilerini toplamayı deniyor!

Bir güvenlik araştırmacısı Netflix’in Android uygulamasına fiziksel aktivite için izin isteyen bir seçenek eklediğini fark etti. Bunun sosyal medya üzerinde paylaşılması sonrasında Netflix’ten kısa süre içerisinde bir açıklama geldi.

Ancak, Netflix’in kullanıcı aktivitelerini takip etme konusundaki gerekçesi birçok kişi tarafından yeterli bulunmadı. Netflix bu verilerin üye yoldayken video oynatma kalitesinin nasıl artırılabileceğini görmek için toplandığını belirtiyor.

Netflix’in bu izni Android Q Beta yüklü cihazlarda talep ettiği görülüyor. Hareket halindeyken Netflix izlemek ilk duyulduğunda kulağa saçma geliyor. Ancak, sokakta yürürken veya spor salonundayken Netflix izleyen bir kitle bulunuyor.

Netflix yetkilileri bunun sadece bir test olduğunu ve kısıtlı sayıda kullanıcı ile denendiğini vurguluyor. Çevrimiçi dizi ve film izleme platformunun henüz bunu tüm kullanıcılardan talep etmeyi planlamadığı özellikle belirtiliyor.

 

Kaynak: Shiftdelete.com