WhatsApp ve Telegram! En iyisi hangisi?

Mobil uygulamalar dünyasında WhatsApp ve Telegram arasında ezeli bir rekabet yaşanıyor. Her iki uygulama da durmadan kendini yeniliyor. Neredeyse her hafta bir güncellemenin yayınlandığı uygulamalardan en iyisi hangisi karar vermek oldukça zor. Bunu kolay hale getirmek için uygulamaların genel özelliklerine ve sağladığı faydalara bakmak gerekiyor. Biz de bu yazımızda WhatsApp özellikleri ve Telegram özellikleri neler? WhatsApp mı Telegram mı? Yakından bakıyoruz.

Mesajlaşmada ezeli rekabet: WhatsApp ve Telegram

İki uygulamanın kullanıcı sayısıyıla karşılaştırmaya başlamak gerekiyor. İki mesajlaşma uygulamasının da temel amacı kullanıcıların mesaj gönderip almasını sağlamak. Burada ne kadar fazla kişiyle bağlantı kurarsanız o kadar iyi. WhatsApp yaklaşık bir yıl önce 1,5 milyar aylık aktif kullanıcı bariyerini aşmıştı. Telegram ise bir yıl önce 200 milyon kullanıcı sayısını kutladı. Bu açıdan WhatsApp bir adım önde. Kullanıcı sayısı Telegram’ın 7 kat fazlasına sahip olan WhatsApp bu açıdan galip diyebiliriz. Telegram geçen yıla göre aradaki mesafeyi 20 milyon kullanıcı azaltmış olsa da yine de fark oldukça çok.

Kullanıcı sayısı önemli bir kriter olsa da bir mesajlaşma uygulaması seçerken yüzde 100 belirleyici bir faktör değil. Burada önemli olan kişisel çevrenizin hangi uygulamayı kullandığı. Tabii günümüzde WhatsApp kullanmayan birini bulmanın da oldukça zor olduğunu kabul etmek gerekiyor.